Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Karın germe ameliyatı sıklıkla bayanların tercih ettiği estetik bir operasyondur. Bunun nedeni yapılan doğum sayısı ve yaşlanma ile birlikte karın derisinin aşağı doğru gevşeyip sarkmasıdır. Bu nedenle birçok bayan daha düzgün ve sıkı bir vücuda sahip olmak amacıyla karın germe ameliyatını tercih eder.

Estetik kaygı ile yapılan karın germe sırasında fazla yağ hücresi ve fazla deri kesilerek vücuttan alınır. Karnın yeniden şekil alması açısından önemli bir role sahip olan karın germe fiziksel olarak daha estetik ve genç görünüm sunar.

Özellikle hamilelik döneminde alınan fazla kilolar doğum sonrası vücudun sarkmasına neden olur. Sarkmanın en sık görüldüğü alanlardan biri olan karın bölgesi karın germe ameliyatı ile düzeltilir.

Tıp literatüründe abdominoplasti olarak adlandırılan karın germe karın bölgesinde bulunan ve kötü görüntüye neden olan fazla deri ile birlikte yağ hücrelerinin atılması işlemidir.

Karında meydana gelen sarkıklık ve gevşeme bu sayede ortadan kalkar. Kişiyi hem psikolojik açıdan rahatlatan hem de öz güveni yükselten karın germe inatçı bölgesel yağlanmaya da son verir.

Vücuttaki inatçı yağların en fazla biriktiği alanlardan biri olan karın bölgesinin özellikle orta ve alt kısımlarında yağlanma daha fazla görülür. Dolayısı ile karın germe ameliyatı bir ihtiyaç sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda operasyonu gerçekleştiren plastik cerrahlar karın bölgesinde bulunan deformasyonlara son verir.

Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Karın germe daha sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak amacıyla yapılıyor olması ise insanları harekete geçirir. Böyle karın bölgesi daha genç ve diri olur.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Bu ameliyat hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilir. Kadınlar doğum sonrası kilo alıp verme durumu yaşadıklarından dolayı bu ameliyata daha fazla ilgi gösterirler. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile birlikte vücut gevşeyerek sarkmaya başlar. Özellikle karın bölgesinde bulunan kaslar esnekliğini kaybeder. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda karın germe sıklıkla tercih edilir.

Karın Germe Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Karın germe süresi tamamen kişiye özel planır. Çünkü karın germe ile birlikte farklı estetik uygulamalar da kombine edildiği için süre değişiklik gösterir. Genel olarak germe ameliyatı 3-4 saat sürüyor.

Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Her cerrahi operasyon öncesi doktor seçimi oldukça önemlidir. Aynı şekilde karın germe öncesinde alanında deneyimli cerrah seçiminde bulunmak ve tercih edilen cerrah ile birebir görüşmek gerekir. Yapılan ön görüşme sırasında hasta istek ve beklentilerini açıkça dile getirmelidir. Ameliyat öncesi hastanın kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durması ve sigara, alkol tüketimine en az 1 ay ara vermesi gerekir.

Karın Germe Kaç Günde İyileşir?

Ameliyat sonrası iyileşme süresi tamamen hastanın dikkatine bağlıdır. Hastalar Bir iki gün hastanede bekletildikten sonra taburcu edilirler. Bu süre zarfında hastanın dinlenmesi ve ağır egzersizlerden kaçınması gerekir. Karın germe sonrası meydana gelen ödemlerin tamamen iyileşmesi 1 ayı bulur.

Karın Germe Operasyonu ile Birlikte Hangi Operasyonlar Yapılabilir?

Bu ameliyat ile birlikte kombine edilen en etkili uygulama Liposuctiondır. Karın bölgesinde bulunan fazla yağ hücreleri Liposuction tekniği ile alınır. Daha sonra cerrahlar tarafından germe işlemi doğrultusunda sarkan fazla deri alınır.

Mini Karın Germe (mini abdominoplasti) Estetiği

Mini karın germe göbek altında bulunan fazla deri ve yağ dokusu alınır.

İzsiz Karın Germe (Endoskopik Karın Germe)

Düzgün bir fiziğe sahip olmak amacıyla yapılan izsiz karın germe  endoskopik teknik ile yapılır. Karın bölgesinden açılan küçük bir kesi yardımı ile yapılan işsiz germe ameliyatı sonrası etkili ve mükemmel bir sonuç ortaya çıkar.

Cerrahın bu konuda deneyimli olması ameliyat sonrası oluşacak izi minimum seviyeye indirir. İzsiz karın germe daha çok karın bölgesinde küçük deformasyonları bulunan hastalara uygulanır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2022

Karın germe ameliyatının fiyatı karın bölgesinden alınan fazla deri ve yağ dokusu doğrultusunda hesaplanır. Ayrıca ameliyatla birlikte farklı uygulamalarında tercih edilmesi halinde karın germe ameliyatı fiyatları değişir. Karın germe ameliyatı fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Germe Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Karın germe hamileliğe engel bir operasyon değildir. Bu nedenle bu cerrahi operasyonu geçiren hastalar istedikleri takdirde 1-2 yıl sonra hamile kalabilirler.

Karın Germe Olan Kişi Hamile Kalıp, Doğum Yapabilir Mi?

Karın germe olan hastalar 1 yıl sonra istedikleri takdirde hamile kalabilirler. Dolayısıyla anne karnında büyüyen bebek sezeryan ya da normal doğum şeklinde dünyaya gelir.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın Germe İle Geçer Mi?

Hamilelik sonrası karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar kadınların en korkulu rüyasıdır. Oluşan Bu çatlakların bir kısmı germe ameliyatı ile vücuttan atılır.

Dolayısı ile operasyon sırasında karın bölgesinden alınan fazla deri ile birlikte çatlaklarda temizlenmiş olur. Fakat alınan derinin dışında kalan çatlaklar karın bölgesinde kalır. Bu nedenle karın germe tüm çatlakları geçirmez.

Karın Germe Ağrılı Mıdır?

Bu ameliyat sırasında genel anestezi kullanılır. Ameliyattan sonra ise anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte hastaya ağrı kesici tedavisi uygulanır. Bu nedenle ameliyat sonrası çok fazla ağrı hissedilmez. Sadece İlk birkaç gün hafif ağrılar meydana gelir.

Karın Germe Sonrası Ne Zaman İşbaşı Yapılabilir?

Ameliyat sonrası hastanın en az 1 hafta boyunca dinlenmesi ve bu süre zarfında ağır hareketlerden kaçınması gerekir. İşbaşı yapmak isteyen hastalar ameliyattan 15 gün sonra işe gidebilirler. Hasta vücudu bir ay içerisinde kendini toplamaya başlar. Ayrıca vücudun istenilen şekli alabilmesi ise 3 ay sürer.

Karın Germe Olanlar Bikini Giyebilir Mi?

Karın germe sonrası hastalar bikini kullanabilirler. Çünkü karın germe sırasında dikiş izleri minimum seviyede görünür. Bu nedenle sezeryan dikişine benzer bir iz bulunur. Bu iz bikini ile birlikte tamamen ortadan kaybolur.

Karın Germe Sonrasında Korse Kullanımı Neden Gerekli?

Vücudun farklı bölgelerine özel tasarlanan korseler estetik ameliyatlar sonrası iyileşme sürecini hızlandırır. Aynı şekilde germe ameliyatı sonrası karın bölgesinin hızlı iyileşmesi ve kolayca şekil alabilmesi amacıyla korse kullanımı önerilir. Kullanılan korse sayesinde karın bölgesi olası kazalara ve olumsuzluklara karşı da korunmuş olur.

Karın Germe Sonrası İz Kalır Mı?

Karın germe sonrası iz kalması ameliyatın türüne göre değişir. Tam karın germe ameliyatında dikiş izleri görünürken mini karın germe de dikiş izleri daha az görünür.

Karın Fıtığı Karın Germe ile Giderilir Mi?

Hastaların kaliteli yaşam tarzını olumsuz etkileyen karın fıtığı germe ameliyatı ile etkili bir şekilde giderilir. Karın fıtığı problemi bulunan her birey rahatlıkla karın germe yaptırabilir. Burada önemli görülen husus cerrah seçimidir. Cerrahın bu konuda deneyimli ve uzman olması ortaya çıkacak sonucunda kalıcı olmasında etkilidir.

Ameliyat Yazın Uygulanır Mı?

Karın germe ameliyatı her mevsim uygulanan cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle hastalar yazın ameliyat olabilecekleri gibi farklı mevsimlerde de ameliyat olabilirler.

Germe Ameliyatından Sonra Şişlik Ne Zaman Geçer?

Karın germe sonrası meydana gelen şişlik ve ödemlerin büyük bir kısmı ilk 1 ay içerisinde geçer. Ameliyat sonrası karnın istenilen şekli alması ise 3 ay gibi bir süreyi bulabilir.

Germe Ameliyatından Sonra Kilo Verilir Mi?

Karın germe ardından hastalar karnın ve vücudun daha sıkı ve fit görünmesi için diyet ve egzersiz programları ile günlük yaşantılarına devam ederler. Bu nedenle germe ameliyatı sonrası hastanın uygulamış olduğu programlar doğrultusunda kilo verilmesi mümkündür. Bu durum tamamen hastanın iradeli ve bilinçli davranması sonucunda ortaya çıkar.

Karın Germe Operasyonunun İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Karın germe tamamlandıktan sonra hastalar 2 gün hastanede gözlem altında tutulur. Taburcu edilen hastalar evlerinde dinlenerek iyileşme sürecini hızlandırırlar. Hastanın bu süre zarfında sağlıklı besinler tüketmek ise ve sigara alkol gibi ürünlerden uzak durması gerekir.

İlk 1 ay içerisinde hastanın vücudunda meydana gelen ödem morluk ve kızarıklıklar tamamen geçer. Karın bölgesinin istenilen sıkı ve gergin görünüm alması ise 3 ay gibi bir süreyi bulur.

Operasyon Sırasında Takılan Drenler Ne Zaman Çıkarılır?

Ameliyat sonrası hastaya takılan direnler 2. günden itibaren çıkarılmaya başlar. Drenlerin çıkarılması ile birlikte hasta daha rahat hareket etmeye başlar.

Operasyondan Sonra Dikişler Ne Zaman Alınır?

Bu ameliyat cerrahi bir operasyondur. Bu nedenle ameliyat sonrası hastalara dikiş uygulanır. Dikişlerin alınması ise 7 ile 11 gün arasındadır. Hastanın genel sağlık durumu doğrultusunda dikişler alınır.

Operasyon Sonrasında Bölgede İz Kalır Mı?

Ameliyat sonrası alınan fazla deri doğrultusunda dikiş izi kalma durumu söz konusudur. Özellikle tam germe ameliyatı sonrası dikiş izi sıklıkla kalır. Fakat mini karın germe sonrası dikiş izleri görünmeyecek bir şekilde atılır.

Operasyondan Ne Kadar Süre Sonra Egzersiz Yapılabilir?

Ameliyattan hemen sonra egzersiz yapılması önerilmez. Çünkü yapılan egzersizler dikişlere zarar verebilir. Fakat 6 haftadan itibaren hafif egzersizler yapılabilir. Vücudun tam olarak iyileşmesi için ameliyatın üzerinden en az 12 hafta geçmelidir. Dolayısıyla asıl egzersizler ve yürüyüşler 12. haftadan itibaren başlar.

Karın Germe Operasyonundan Kaç Gün Sonra Duş Alınabilir?

Düzgün ve şekilli bir vücuda sahip olmak amacıyla günümüzde en çok tercih edilen operasyonlardan biri de karın germedir. Ameliyat sonrası işlem gören bölgenin en az 3 gün boyunca su ile temas etmemesi gerekir. Drenler çıktıktan sonra duş alınabilir. Duş alındıktan sonra vücut kurulanır ve dikişlerin enfeksiyon kapmaması için pansuman kullanılır.

Karın Germe Operasyonu İle Birlikte Yağ Alımı Yapılır Mı?

Kadınların sıklıkla tercih ettiği cerrahi estetik operasyonlardan biri de karın germedir. Düzgün, şekilli ve sıkı bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler bu ameliyatla ideal bir form elde ederler. Özellikle art arda yapılan doğumlar ve yaşın ilerlemesi ile birlikte karın bölgesinde bulunan deri gevşemeye ve sarkmaya başlar.

Sarkan deri kötü bir görüntüye neden olur. Bu doğrultuda plastik cerrahlar tarafından uygulanan karın germe operasyonu ile birlikte hem sarkan deri hem de fazla yağ hücresi kontrollü bir şekilde vücuttan alınır.

Ameliyat sırasında Liposuction olarak bilinen yağ alma operasyonu da uygulanır. Günümüzde birçok kişi germe ameliyatı ile birlikte Liposuction tekniğini tercih eder.